HIZLI MENU

Rusya’da Yabancı Yatırımcılar Yatırımlarını Artırıyor

ABD Devlet Başkanı seçiminin Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin düzeltmesine umut vermeden önce,  Batılı ülkelerden bazı büyük yatırımcıları Rusya ekonomisinin düzeldiği yönünde umut vermeye başlamıştır.

Ikea Group İsveç şirketi ve Leroy Merlin SA Fransız şirketi gibi büyük perakendeciler, Rus tüketicilerinin son iki yılda bulunduğu durgunluktan çıkacağını öngörerek, bir kaç ay önce, yeni mağazalarına ve üretimlerine milyar ABD Doları tutarında yatırım yapmaya başlamıştır.
Ikea, önümüzdeki beş yılda, yeni mağazalarına 1,6 milyar ABD Doları yatıracaktır. Leroy Merlin, Rusya’daki mağazalarının sayısını iki kat arttırmak amacıyla, 2 milyar Avro yattırılacağını Eylül ayında  ilan etti. Pfizer Inc. Yeni ilaç fabrikası inşaatını yapmakta, Mars Inc. ise sakız ve hayvan mamalarının üretimini geliştirmektedir.

İki yıl önce, Rusya ile Batılı ülkelerin ilişkilerinin bozulması ile birlikte Rusya ekonomisinin daralması sonucu, yabancı yatırımların akışı neredeyse durmuştu. General Motors Corp. dahil olmak üzere büyük şirketler, Rusya’da bazı işlemlerinin kaldırmıştır. Kalan şirketler için, rakiplerinden önce davranmak için yatırım yapmak zamanıdır.  Rusya’da üretimin maliyeti Çin’ dekinden daha ucuz olduğu değerlendirilmektedir.  

Avrupa Ticaret Birliği Moskova başkanı Frank ŞAUFF, son 2-3 senenin kabus olduğunu, ancak son zamanlarda, Ruble kurunun sabitleşmeye başladığı için durumun değiştiğini ve tahminlerine göre, Rusya ekonomisinin yeniden büyümeye başlayacağını ifade etti.

Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan verilere göre, 2016 yılının Ocak-Eylül döneminde, doğrudan yabancı yatırımın tutarı 8,3 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. 2015 yılının tümünde söz konusu rakam ancak 5,9 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

BENZER DİĞER HABERLER