HIZLI MENU

Esnafa ve çiftçiye iki katı destek

ŞEKERBANK KOBİ ve Tarım Bankacılığı Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Murat Sabaz, KOBİ ve tarım kredilerinde köklü uzmanlıkları bulunduğunu belirterek “KOBİ ve tarım kredilerine toplam krediler içerisinde ayırdığımız pay sektör ortalamasının 2 katı üzerinde, yüzde 51 seviyesinde. Çiftçiye, esnafa, küçük ve orta boy işletme sahiplerine kullandırdığımız kredilerin payını daha da artıracağız. Bu doğrultuda hedefimiz, 2018 sonuna kadar 650 bin yeni çiftçi ve KOBİ müşterisine ulaşmak” dedi.

Toplam kredi portföyünün yüzde 90’ını ticari kredilere ayıran bir banka olarak, önümüzdeki dönemde de ihracatı ve istihdam sağlayan yatırımları desteklemeyi sürdüreceklerini söyleyen Sabaz şöyle devam etti:

“‘Anadolu Bankacılığı’ stratejimiz gereği çiftçimiz, esnafımız, küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yani tüm KOBİ’lerimiz bizim için öncelikli olmaya devam edecek. Esnafa özel farklı vadelerimiz ve sektörel bazlı faiz oranlarımız ile birlikte ara dönem ödemeli taksitli kredilerimiz ve eşit taksitli kredi imkanlarımız da bulunmaktadır. Esnaf kredilerimizde 84 aya varan vadeler sunuyoruz. Dönemsel kampanyalarımız ile esnafa özel avantajlı faiz oranlarımız da bulunmaktadır. Esnaf ve işletme müşterilerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak geliştirdiğimiz Nefes Aldıran Kredi ile vergi ödemeleri gibi yasal yükümlülüklerin arttığı aylarda firmalara, taksit atlama imkanı sunuyoruz.”

ESNAFA TAKSİT ERTELEME

Yeni ‘Dostluk Kazansın’ adıyla başlattıkları uygulama kapsamında da müşterilerinin tavsiyesiyle Şekerbank ile yeni çalışmaya başlayan esnaf ve işletmelere indirimli finansman sağladıklarını kaydeden Sabaz, arkadaşını tavsiye eden müşterilerimize ise tavsiyeleri için bankacılık işlemlerinde indirimler sunduklarını vurguladı.

Sabaz, geçtiğimiz günlerde başlattıkları kampanya ile yeni yıla sayılı günler kala esnaf ve işletmelere, taksit erteleme seçeneği ile ödemelerini 2017 yılına öteleme imkânı sağladıklarını belirterek “30 Aralık 2016’ya kadar devam edecek kampanyamız kapsamında, 3 ay taksit ertelemenin yanı sıra, uygun faiz oranlarıyla, 36 aya varan vadeler sunuyoruz. Kampanyamızda sunduğumuz avantajlı bankacılık işlem paketlerinde, esnaf ve işletmelerden 1 yıla kadar hesap işletim ücreti, havale, EFT ve çek defteri ücreti de almıyoruz” dedi.

“Üreten Kart” ile esnafın tüm şirket harcamalarını yaparken, aynı zamanda şubeye gitmeden ATM’den kredi başvurusu yapıp, kredi tutarını da ATM’den çekebildiğini kaydeden Sabaz, ürünle ticari kart adedinde beklenenin üzerinde yüzde 40 büyüme gerçekleştirdiklerini söyledi.

KOBİ’NİN DANIŞMANI

SABAZ, banka olarak, değişen mevzuatlar ve uygulamalar konusunda da KOBİ’lere danışmanlık hizmeti sunduklarını kaydederek “İşletme sahibi müşterilerimiz, bankamızın ‘Üretene Destek Hattı’ aracılığıyla hukuki danışmanlıktan mali müşavirliğe, otel bilgi servisinden rezervasyona, kongre-fuarlara ve konferans organizasyonuna kadar geniş yelpazedeki danışmanlık hizmetlerinden hiçbir ücret ödemeden yararlanabiliyorlar. Ayrıca İhracata yeni başlayan KOBİ’lerimize, ‘ücretsiz dış ticaret danışmanlık ve belge hazırlama’ hizmeti sunuyoruz. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu hizmet sayesinde, dış ticaret işlemi gerçekleştiren KOBİ’lerimizin işlemleri en kısa sürede eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor” dedi.

HER ESNAFA ÖZEL KREDİ

TURİZMCİDEN eczacıya, hal esnafından gözlükçü ve optikçiye kadar birçok farklı faaliyet alanında hizmet veren işletmeler ve esnafa özel destek paketleri ile hizmet veren Şekerbank’ın farklı paketlerini Sabaz şöyle anlattı: “Hal esnafı için ‘Taptaze Destek Paketi’, fırıncılara yönelik ‘Ekmeğine Destek Paketi’, gözlükçü ve optikçilere yönelik ise ‘Net Destek Paketi’miz ile sektörüne özel olarak esnafımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz. Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak için de 2009’da Türkiye’de bir ilk olarak EKOkredi’yi geliştirdik. EKOkredi ile bugüne kadar yaklaşık 732 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağladık ve 87 bine yakın kişiyi enerji tasarrufu ile tanıştırdık. EKOkredi kapsamında ayrıca reel sektör iş birliklerine de imza atarak, bu konudaki farkındalığın arıttırılmasına destek veriyoruz.”

BENZER DİĞER HABERLER