HIZLI MENU

Dolar ne kadar?

Geçen haftayı 3.4850 TL seviyelerinden kapatan dolar, haftaya yükselişle başladı. Dolar, 3.50 TL'nin üzerinde yeni haftaya başlarken euro gün başında 3.70 TL sınırında işlem gördü. Dolar ilerleyen dakikalarda 3.54 TL, euro ise 3.74 TL seviyesinin üzerine çıktı.

Piyasalarda gözler bu hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına çevrilmiş durumda.

Dolar Fed'in Çarşamba günü alacağı tahmin edilen faiz artırım kararı öncesinde yukarı yönlü hareketini hafif bir güçle de olsa sürdürürken, euro Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) geçen hafta para politikasını daha da gevşetmesi sonucu baskı altında bulunuyor. Fed'in Salı başlayacak iki günlük toplantı sonunda bu yılın ilk faiz artırım kararını alması bekleniyor. Yatırımcılar ise Fed üyelerinin ekonomi hakkında ne kadar temkinli ifadeler kullanacağını izliyor olacaklar.

Piyasalar Fed'in politika faizini 25 baz puan yükselteceğini fiyatlıyor. Yatırımcılar ise faiz kararıyla birlikte ABD'de 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerini Donald Trump'ın kazanması ardından Fed'in ekonomi hakkındaki tahminlerini bekliyorlar.
ABD'de açıklanan verilere göre yatırımcıların doların değer kazanacağını öngörerek aldıkları pozisyonlar 6 Aralık'ta sona eren haftada art arda üçüncü defa artış kaydederek Ocak başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Dolar, yen karşısında Şubat ayından bu yana en yüksek seviye olan 115.55'i gördükten sonra yüzde 0.1 artıda bulunuyor. Euro ise yüzde 0.2 kayıpla 1.0541 dolara kadar gerileyerek yaklaşık 21 ayın dip seviyesi olan 1.0505'e yakın işlem görüyor. Dolar endeksi ise Cuma günü ABD kapanışına kıyasla yüzde 0.1 yükselişle 101.65 düzeyinde bulunuyor.

BENZER DİĞER HABERLER