HIZLI MENU

Küresel piyasalar: Hisse senetleri büyüme beklentileri ile yükseldi

Asya'da hisse senetleri, şirketlerin mali sonuçlarının yatırımcıların ekonomik büyümeye ilişkin iyimserliğini güçlendirmesi ile birlikte küresel hisse senedi rallisine katıldı. Emtia fiyatlarındaki artış ham madde şirketlerine destek sağlarken, altın kayıplarını artırdı.
 
MSCI Asya Pasifik Endeksi, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) dün rekor seviyede kapatmasının ardından, Tokyo'dan Hindistan'a, hisse senedi piyasalarının yükselmesi ile birlikte Eylül ayından bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. BHP Billiton Ltd emtia şirketlerinin hisselerindeki kazançlara öncülük etti ve demir cevheri rallisini sürdürdü. Yen, Salı günkü hızlı düşüşün ardından yukarı yönde hareket etti. Avustralya doları beklenenden zayıf çıkan enflasyon verisinin ardından gerilerken, Petrol  dört günlük yükselişin ardından geri çekildi.
 
Yatırımcılar, tüm dünyada talebin arttığına ilişkin işaretlerin geldiği bir ortamda, şirket karlarının tahminlerin üzerinde çıkmasının etkisi ile daha iyimser hale geliyorlar. Japonya'da ihracat, Çin'e ihracatın güçlenmesi ile birlikte, Aralık ayında 14 ay süren düşüşünü durdurdu. Traderlar ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Amerika'da yeni fabrikaların kurulması için büyük otomobil şirketlerine vergi indirimi gibi teşvikler sağlanacağı gibi, politikaları hakkında daha fazla detay vermeye başlamasından da cesaret buldu.
 
Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc. kıdemli stratejisti Chihiro Ohta, "ABD ekonomisinin güçlü olduğu gerçeği küresel ekonomi için olumlu ve şu anda doğru. yatırımcı güveni Başkan Trump'ın yeni bir şey yapmaya çalıştığı şeklindeki umuda doğru gidiyor" dedi.
 
Şirket karları, Trump'ın seçim zaferinden sonra meydana gelen hareketlerin abartılı olduğu görüşü ile yatırımcıların dolar ve hisse senetlerindeki pozisyonlarından çıkmaya başlamalarının ardından, piyasalara bir miktar ferahlama getirdi. Alibaba Group Holding Ltd., Çin'de harcamaların gücünü koruması ile birlikte satış tahmini yükseltti ve BHP, fiyatların Çin'den gelen talep yükselmesinin ardından ikinci çeyrek demir cevheri üretiminde kazanç elde ettiğini duyurdu. ABD'nin en büyük konut yapım şirketi D.R. Horton Inc.'nin karı, istihdam artışının alıcı talebini güçlendirmesi sonucu analistlerin tahminlerinden daha iyi çıktı.
 
Hisse Senetleri
 
*MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 15:28'de yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu ve 29 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.
 
*Japonya'da Topix Endeksi, iki günlük düşüşün ardından yüzde 1.1 yükseldi. Japonya'da ihracat, küresel talepteki artış ve Çin'de ihracatın artmasının etkisi ile, Aralık ayında, 14 ay süren düşüşünü durdurdu ve bu durum, şirket karlarına ve ideal olarak ücretlerdeki artışa sebep olarak, Başbakan Abe'nin ekonomiyi canlandırma çabalarına yardımcı olabilir.
 
*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 artarken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.4 tırmandı. Hindistan'da Sensex Endeksi yüzde 0.5 yükselerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve yükselişini üçüncü güne taşıdı.
 
*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Güney Kore ekonomisi, bugün açıklanan verilere göre, dördüncü çeyrekte bir yılı aşkın sürenin en yavaş büyümesini gerçekleştirdi.
 
*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 0.7 yükselerek rekor seviyeye çıkmasının ardından yüzde 0.1 tırmandı. Nasdaq Bileşik Endeksi de rekor seviyeye çıktı.
 
Para Birimleri
 
*Yen dolar karşısında, önceki seansta yüzde 1 düştükten sonra yüzde 0.1 yükselerek 113.68 seviyesine çıktı. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Endeks üst üste dört hafta geriledi ve Şubat ayından bu yana en uzun haftalık düşüş serisini gerçekleştirdi.
 
*Avustralya doları yüzde 0.6 düştü ve tüketici fiyatları artışının zayıfladığını gösteren veri sonrası gelen kazançlarını geri verdi.
 
Tahviller
 
*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Salı günü yedi baz puan yükselerek yüzde 2.47'ye çıkmasının ardından bir baz puan geriledi.
 
*Avustralya'nın 10 yıllıklarının faizi iki gün üst üste düştükten sonra dört baz puan tırmanarak yüzde 2.73'e çıktıç
 
Emtia
 
*Altın Salı günü yüzde 0.8 düştükten sonra yüzde 0.4 daha gerileyerek ons başına 1,203.96 dolar seviyesine indi. Metal haftanın başında Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü.
 
*Demir cevheri vadelileri yüzde 1.2 artarak iki yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine yaklaştı. Çin'den gelen talebin süreceği beklentileri, rallinin abartılı olduğu ve sürmeyeceği yolundaki analist tahminlerine ağır basıyor.
 
*Petrol  vadelileri yüzde 0.2 düşerek varil başına 53.01 dolara düştü. ABD'de özel sektörün açıkladığı veri Petrol s toklarının geçen hafta arttığını gösterirken, Libya iç sorunlarını çözdükten sonra üretimi yoluna koyarak 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkardı.

Kaynak:www.bloomberght.com

BENZER DİĞER HABERLER