HIZLI MENU

Almanya, Irak’a 500 milyon euro kredi verdi

IRAK Maliye Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Abdurrezak el-Isavi, “Kurtarılan bölgelerin yeniden imarı ve sığınmacıları destek için Almanya ile 500 milyon euroluk kredi sözleşmesi imzaladık” dedi. Almanya’dan alınan kredinin faiz oranları ve ödeme şekli hakkında detaylı bilgi vermeyen Isavi, Irak’a Dünya Bankası, Japonya ve Almanya tarafından verilen borçların, ülkenin yeniden inşasına destek niteliği taşıdığını vurguladı.

Uluslararası Para Fonu, Mayıs 2016 tarihinde yüzde 1.5 faiz oranıyla Irak’a 5.3 milyar dolar kredi verme kararı almıştı. Irak hükümeti de söz konusu kredinin 634 milyon dolarlık ilk taksit ödemesini Haziran 2016’da yapmıştı.

Avrupa Birliği de geçen aralık ayında terör örgütü DEAŞ’ın elinden kurtarılan bölgelere sivillerin dönmesi için Irak hükümetine yaklaşık 86 milyon avroluk bir bağışta bulunmuştu.

Irak hükümeti, Eylül 2016’da yaptığı açıklamada, DEAŞ’tan geri alınan bölgelerin yeniden inşası için en az 14 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaçları olduğunu duyurmuştu.

KAYNAK : HÜRRİYET HABER

BENZER DİĞER HABERLER