HIZLI MENU

Fed beklenen faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Haziran toplantısı, beklendiği gibi faiz artışıyla sona erdi.

 

İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metnine göre, 9 FOMC üyesi, gösterge faiz oranını yüzde 0,75-1,00 aralığından yüzde 1,00-1,25 aralığına çıkarma kararı aldı. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin ise faizin sabit tutulmasını tercih ederek muhalif tarafta yer aldığı bildirildi.

 

İstihdam artışının bu yılın başından beri kısmen yavaşladığına dikkat çekilen açıklamada, işsizlik oranının buna karşın düşmeye devam ettiği vurgulandı. Diğer taraftan, enflasyonun son dönemde zayıfladığı ancak uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise fazla değişmediği kaydedildi.

 

Fed, faiz artırım kararını ise “FOMC, iş gücü piyasası şartları ve enflasyonda gözlenen gelişmeler ve beklentiler ışığında federal fonlama oranını yüzde 1,00-1,25 aralığına yükseltme kararı aldı” ifadeleriyle duyurdu.

 

Açıklamada, dikkat çeken diğer cümle “FOMC, şu anda bilançoyu normalleştirme programına ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde bu yıl içinde başlamayı öngörüyor” oldu.

 

KAYNAK:http://www.ekomonitor.com.tr/manset/fed-beklenen-faiz-kararini-acikladi/

BENZER DİĞER HABERLER