HIZLI MENU

Kredi kartı kullanıcıları dikkat ! BDDK açıkladı

BDDK`dan yapılan açıklamada, "BDDK’nın finansal tüketiciyi koruma görevi çerçevesinde alınan karar ile kartını internet işlemlerinde kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kart hamillerine, kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı verilmiştir. Bu karar, kart hamillerinde finansal okuryazarlık bağlamında farkındalık yaratmak ve özellikle onların bilgi ve onayları olmaksızın kartlarından işlem yapılmasını engellemeye yönelik bir karardır, elektronik ticaretin engellenmesi söz konusu değildir." denildi.
 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK),  finansal tüketiciyi koruma görevi çerçevesinde alınan karar ile kartını internet  işlemlerinde kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kart hamillerine, kartını  internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı verildiğini duyurdu.
 

BDDK'dan yapılan açıklamada şubat ayında aldığı bir kararla  Türkiye'deki tüm banka ve kredikartlarının internet üzerinden yapılan  alışverişlerde kullanılabilmesi için kart hamilinin onayının alınması şartı  getirildiği anımsatıldı.
 

Kart hamillerinin herhangi bir mağduriyete uğramadan taleplerinin  alınabilmesi için gerekli altyapının kurulabilmesi ve talep toplanması amacıyla  bankalara 16 Ağustos'a kadar 6 aylık süre verildiği belirtilen açıklamada,  BDDK'nın finansal tüketiciyi koruma görevi çerçevesinde alınan kararla kartını  internet işlemlerinde kullanmayan ya da kullanmak istemeyen kart hamillerine,  kartını internet üzerinden yapılan işlemlere açma-kapatma imkanı verildiği ifade  edildi.
 

Açıklamada bu kararın, kart hamillerinde finansal okuryazarlık  bağlamında farkındalık yaratmak ve özellikle onların bilgi ve onayları olmaksızın  kartlarından işlem yapılmasını engellemeye yönelik bir karar olduğu, elektronik  ticaretin engellenmesinin söz konusu olmadığı vurgulandı.
 

Kartını internet işlemlerinde kullanmak isteyen kart hamillerinin, 17  Ağustos'dan önce olduğu gibi sonrasında da istedikleri anda bankaları ile  irtibata geçerek, kartlarını internet alışverişlerinde kullanıma açık hale  getirebilecekleri bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu bağlamda, bankalar, müşterilerinin taleplerini SMS, çağrı merkezi,  şube, mobil bankacılık gibi farklı kanallardan alarak onların bu isteklerini  yerine getirmektedir. Kart hamilleri açısından, kartlarını internet işlemlerinde  kullanan veya kartlarından işlem yapılması yönünde önceden talimat (otomatik  ödeme talimatı) vermiş ancak henüz kartlarını internet üzerinden alışveriş  işlemine açtırmamış olan müşterilerin, yukarıda sayılan yollardan kendisi için  uygun olanı kullanarak bankaları ile iletişime geçmeleri ve 16 Ağustos günü  sonuna kadar kartlarını internet işlemlerinde kullanmak istedikleri yönündeki  taleplerini bankaya iletmeleri önem arz etmektedir. Kartlarını internet  işlemlerine açtırmış olanların başka bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.  Kart hamillerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için anılan tarihe kadar  bankaları ile irtibata geçmesi gerektiğinin hatırlatılmasında fayda görülmüştür."


KAYNAK: https://www.haber3.com/ekonomi/finans/kredi-karti-kullanicilari-dikkat-bddk-acikladi-haberi-4873872

BENZER DİĞER HABERLER