HIZLI MENU

EBRD, Türkiye’nin büyüme tahmini yüzde 5,1’e yükseltti

EBRD’nin Bölgesel Ekonomik Değerlendirme Raporu'nda, Türkiye'de, ekonominin bu yılın sonunda hükümet teşviklerinin de etkisiyle hızını artırarak büyümenin yüzde 5,1 seviyesine yükselmesinin beklendiği kaydedildi. 


2018'de ise mali teşviklerin etkisinin azalmasıyla Türkiye'nin yaklaşık yüzde 3,5 büyüme kaydedebileceği öngörüsüne yer verilen raporda, uygulamaya konan teşviklerin etkisinin azalmasıyla gelecek yıl büyümenin bir miktar hız kesebileceği, öte yandan kur seviyesi ve güçlü talep nedeniyle ihracatın artmasının beklendiği bildirildi.
 

Bankanın Mayıs ayında yayınlanan tahminlerinde 2017 büyüme beklentisi yüzde 2,6, 2018 büyüme beklentisi ise yüzde 3 seviyesindeydi. 
 

TL'nin Temmuz 2016'dan bu yılın ocak sonuna kadar olan dönemde ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 27 seviyesinde değer kaybettiği belirtilen raporda, söz konusu değer kaybının bir kısmının, Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırarak aldığı tedbirler ve gelişen piyasalara portföy akışının artmasının da etkisiyle sonradan telafi edildiği bildirildi.

KAYNAK: https://www.ntv.com.tr/ekonomi/ebrd-turkiyenin-buyume-tahmini-yuzde-5-1e-yukseltti,DvFiNqc2rkOmiIYhvTI72w

BENZER DİĞER HABERLER